SMT-1427-S-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
AUDIO MAGNETIC XDCR 3-7V SMD
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
SMT-1427-S-R PDF
Type Description
Series:SMT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:Zero-Peak Signal
Voltage - Rated:5 V
Voltage Range:3 ~ 7V
Frequency:2.7kHz
Technology:Electromechanical/Magnetic
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 5V, 10cm
Current - Supply:80mA
Port Location:Side
Operating Temperature:-30°C ~ 60°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.433" L x 0.559" W (11.00mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max):0.154" (3.90mm)