SBT12CMCSPPC
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
IEC 9-12VDC 90DB CARDIAC ROHS ST
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
SBT12CMCSPPC PDF
Type Description
Series:SBT
Package:Bulk
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:-
Voltage Range:9 ~ 12V
Frequency:2.075kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Pin Selectable
Duration:Variable
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 9V, 10cm
Current - Supply:15 ~ 25mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-30°C ~ 65°C
Approval Agency:cUL, UL
Ratings:Medical
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.750" Dia (44.45mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)