AI-2429-TWT-12V-4-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
AUDIO PIEZO INDICATOR 3-20V TH
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
AI-2429-TWT-12V-4-R PDF
Type Description
Series:AI
Package:Bulk
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:3 ~ 20V
Frequency:2.9kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):95dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:8mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.937" Dia (23.80mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)