AI-4228-P-SP28-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
AUDIO PIEZO IND 6-28V PNL MNT
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
AI-4228-P-SP28-R PDF
Type Description
Series:AI
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:6 ~ 28V
Frequency:2.8kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Pulse, Slow
Duration:1.2 PPS
Sound Pressure Level (SPL):88dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:6mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Approval Agency:cUL, UL
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Size / Dimension:1.673" Dia (42.50mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)