SCE048MA3DP3B
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
AUDIO PIEZO IND 28-48V PNL MNT
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
SCE048MA3DP3B PDF
Type Description
Series:SCE
Package:Bulk
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:AC
Voltage - Rated:-
Voltage Range:28 ~ 48V
Frequency:2.9kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Double Pulse, Slow
Duration:0.5 PPS
Sound Pressure Level (SPL):75dB @ 28V, 61cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Approval Agency:cUL, UL
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Terminal Block
Size / Dimension:1.687" Dia (42.85mm)
Height - Seated (Max):1.511" (38.39mm)