SCE016LD2VC3S
Manufacturer
Mallory Sonalert Products
VIGOR # :
Description
ALARM W/VOLUME CNTRL; 12VDC; 2KH
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
SCE016LD2VC3S PDF
Type Description
Series:SCE
Package:Bulk
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:-
Voltage Range:6 ~ 16V
Frequency:2kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Pulse, Medium
Duration:5 PPS
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 6V, 61cm
Current - Supply:40mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Approval Agency:cUL, UL
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm), Wire Leads
Size / Dimension:1.687" Dia (42.85mm)
Height - Seated (Max):1.946" (49.43mm)