POW-1644L-LWC50-B-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
MIC COND ANALOG OMNI -44DB 6MM D
Catalog
Microphones
DataSheet
POW-1644L-LWC50-B-R PDF
Type Description
Series:POW
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Electret Condenser
Output Type:Analog
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:50 Hz ~ 16.0 kHz
Sensitivity:-44dB ±3dB
S/N Ratio:60dB
Impedance:2.2 kOhms
Voltage - Rated:2 V
Voltage Range:2 V ~ 10.0 V
Current - Supply:500 µA
Port Location:Top
Ratings:IP57 - Dust Protected, Waterproof
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Height (Max):0.071" (1.80mm)