PMM-3738-VM1000-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
MIC PIEZO MEMS ANALOG OMNI
Catalog
Microphones
DataSheet
PMM-3738-VM1000-R PDF
Type Description
Series:Vesper
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Piezo MEMS
Output Type:Analog
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:100 Hz ~ 10.0 kHz
Sensitivity:-38dB ±3dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:61dB
Impedance:400 Ohms
Voltage - Rated:-
Voltage Range:1.6 V ~ 3.6 V
Current - Supply:165 µA
Port Location:Bottom
Ratings:IP57 - Dust Protected, Waterproof
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.148" L x 0.116" W (3.76mm x 2.95mm)
Height (Max):0.043" (1.10mm)