CMEJ-4618-42-L010
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
MICROPHONE COND ANALOG OMNI
Catalog
Microphones
DataSheet
CMEJ-4618-42-L010 PDF
Type Description
Series:CMEJ
Package:Box
Part Status:Active
Type:Electret Condenser
Output Type:Analog
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:100 Hz ~ 10.0 kHz
Sensitivity:-42dB ±3dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:60dB
Impedance:-
Voltage - Rated:2 V
Voltage Range:-
Current - Supply:500 µA
Port Location:Top
Ratings:-
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:0.181" Dia (4.60mm)
Height (Max):0.079" (2.00mm)