AS01808AO-SC18-WP-R
Description
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 94DB
DataSheet
AS01808AO-SC18-WP-R PDF
Type Description
Series:Slim Line Micro
Technology:Magnetic
Type:General Purpose
Frequency Range:420 Hz ~ 14.0 kHz
Frequency - Self Resonant:420Hz
Impedance:Sound Pressure Level (SPL)
Efficiency - dBA:1 W
Efficiency - Testing:1.2 W
Efficiency - Type:Top
Power - Rated:Rectangular
Power - Max:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Port Location:Nd-Fe-B
Shape:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material - Cone:-
Material - Magnet:Spring Type
Ingress Protection:0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Ratings:0.098" (2.50mm)