BC25SC08-04
Manufacturer
Vifa (Peerless by Tymphany)
VIGOR # :
Description
TWEETR 4OHM 100W TOP PORT 94.9DB
Catalog
Speakers
DataSheet
BC25SC08-04 PDF
Type Description
Series:BC
Package:Bulk
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:Tweeter
Frequency Range:2.5 kHz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:1663.19Hz
Impedance:Top
Efficiency - dBA:Round
Efficiency - Testing:Cloth
Efficiency - Type:Nd-Fe-B
Power - Rated:-
Power - Max:-
Port Location:Solder Eyelet(s)
Shape:2.756" Dia (70.00mm)
Material - Cone:1.350" (34.30mm)