OC25SC65-04
Manufacturer
Vifa (Peerless by Tymphany)
VIGOR # :
Description
TWEETER 4OHM 25W TOP PORT 89.2DB
Catalog
Speakers
DataSheet
OC25SC65-04 PDF
Type Description
Series:OC
Package:Bulk
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:Tweeter
Frequency Range:1.3 kHz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:1382.22Hz
Impedance:1W/1M
Efficiency - dBA:Half Space Sensitivity
Efficiency - Testing:25 W
Efficiency - Type:-
Power - Rated:Top
Power - Max:Round
Port Location:Cloth
Shape:Nd
Material - Cone:-
Material - Magnet:-
Ingress Protection:Solder Eyelet(s)
Ratings:1.280" Dia (32.50mm)
Termination:1.004" (25.50mm)