BGC-D40-22-4-002
Manufacturer
BDNC (Holding) Limited
VIGOR # :
Description
SPEAKER CONE GLASS 40MM
Catalog
Speakers
DataSheet
BGC-D40-22-4-002 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose
Frequency Range:10 Hz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:-
Impedance:Top
Efficiency - dBA:Round
Efficiency - Testing:Glass Composite
Efficiency - Type:Nd-Fe-B
Power - Rated:-
Power - Max:-
Port Location:Solder Eyelet
Shape:1.567" Dia (39.80mm)
Material - Cone:0.866" (22.00mm)