CDM-20008
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 92DB
Catalog
Speakers
DataSheet
CDM-20008 PDF
Type Description
Series:CDM
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose
Frequency Range:448 Hz ~ 7.0 kHz
Frequency - Self Resonant:560Hz
Impedance:8 Ohms
Efficiency - dBA:92.00
Efficiency - Testing:300mW/100mm
Efficiency - Type:Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:300 mW
Power - Max:500 mW
Port Location:Top
Shape:Round
Material - Cone:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet:Nd-Fe-B
Ingress Protection:-
Ratings:-
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)