CMS-402811-28SP
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
SPEAKER 40 X 28MM ENCLOSED
Catalog
Speakers
DataSheet
CMS-402811-28SP PDF
Type Description
Series:CMS
Package:Box
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose
Frequency Range:200 Hz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:450Hz
Impedance:Sound Pressure Level (SPL)
Efficiency - dBA:2 W
Efficiency - Testing:3 W
Efficiency - Type:Top
Power - Rated:Oval, Rectangular Frame
Power - Max:Cloth
Port Location:Nd-Fe-B
Shape:-
Material - Cone:-
Material - Magnet:Solder Eyelet(s)
Ingress Protection:1.575" L x 1.114" W (40.00mm x 28.30mm)
Ratings:0.453" (11.50mm)