CMS0361KLX
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
SPEAKER 8OHM 2W ENCLOSED 82DB
Catalog
Speakers
DataSheet
CMS0361KLX PDF
Type Description
Series:CMS
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose
Frequency Range:184 Hz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:230Hz
Impedance:1W/500mm
Efficiency - dBA:Sound Pressure Level (SPL)
Efficiency - Testing:2 W
Efficiency - Type:4 W
Power - Rated:Top
Power - Max:Round, Square Frame
Port Location:Paper
Shape:Nd-Fe-B
Material - Cone:-
Material - Magnet:-
Ingress Protection:Solder Eyelet(s)
Ratings:1.421" L x 1.421" W (36.10mm x 36.10mm)
Termination:0.571" (14.50mm)