AS02008MO-R
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
VIGOR # :
Description
SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 94DB
Catalog
Speakers
DataSheet
AS02008MO-R PDF
Type Description
Series:AS
Package:Tray
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:General Purpose
Frequency Range:400 Hz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:750Hz
Impedance:1 W
Efficiency - dBA:Top
Efficiency - Testing:Oval
Efficiency - Type:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Power - Rated:Rare Earth
Power - Max:-
Port Location:-
Shape:Solder Pads
Material - Cone:0.787" L x 0.551" W (20.00mm x 14.00mm)
Material - Magnet:0.128" (3.25mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BF 37 - 4 OHM
BF 37 - 4 OHM
BF 37 - 4 OHM