CR2450NFH-LF
Manufacturer
Micropower Battery Company
VIGOR # :
Description
COIN CELL BATTERY 3V 2-PIN HORZ
DataSheet
CR2450NFH-LF PDF
Type Description
Series:CR2450
Package:Tray
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium
Battery Cell Size:Coin, 24.5mm
Voltage - Rated:3 V
Capacity:540mAh
Size / Dimension:0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)