SCR17335A
Manufacturer
BeStar Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
1700MAH CAPACITY, 1500MA DISCHAR
Catalog
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
DataSheet
SCR17335A PDF
Type Description
Series:SCR
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Manganese Dioxide
Battery Cell Size:CR123A
Voltage - Rated:3 V
Capacity:1.7Ah
Size / Dimension:0.67" Dia x 1.32" H (17.0mm x 33.5mm)