SCR2450/726
Manufacturer
BeStar Technologies, Inc.
VIGOR # :
Description
600MAH CAPACITY, 30MA DISCHARGE
Catalog
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
DataSheet
SCR2450/726 PDF
Type Description
Series:SCR
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Manganese Dioxide
Battery Cell Size:CR2450
Voltage - Rated:3 V
Capacity:620mAh
Size / Dimension:0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)