CR17335E-R
Manufacturer
FDK America
VIGOR # :
Description
BATTERY LITHIUM 3V CR17335
Catalog
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
DataSheet
CR17335E-R PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium Manganese Dioxide
Battery Cell Size:CR17335
Voltage - Rated:3 V
Capacity:1.6Ah
Size / Dimension:0.67" Dia x 1.32" H (17.0mm x 33.5mm)