TP-BC12-120
Description
BATT CHARGER DESKTOP 14.4V 8.3A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
TP-BC12-120 PDF
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:12V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:14.4V
Charge Current - Max:8.3A
Charge Time:-
Voltage - Input:100 ~ 240VAC
Power - Max:120W
Size / Dimension:6.80" L x 2.90" W x 1.40" H (172.72mm x 73.66mm x 35.56mm)