TP-SC24-20
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
BATT CHRGR SOLAR 14.4V/28.8V 20A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
TP-SC24-20 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:Solar Charger
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:12V/24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:14.4V/28.8V
Charge Current - Max:20A
Charge Time:-
Voltage - Input:55V
Power - Max:260W, 520W
Size / Dimension:5.10" L x 3.00" W x 1.50" H (129.54mm x 76.20mm x 38.10mm)