PB-120P-54C
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 55.2V 2.2A
DataSheet
PB-120P-54C PDF
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:54V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:55.2V
Charge Current - Max:2.2A
Charge Time:-
Voltage - Input:88 ~ 132VAC, 176 ~ 264VAC
Power - Max:121.44W
Size / Dimension:7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
Mounting Type:Desktop
Termination Style:DIN, 3 Pin
Features:LED Indicator
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
XTAR SC2
XTAR SC2
BATT CHARGER DESKTOP 3.6/3.7V 3A
PB-120N-27C
PB-120N-27C
BATT CHARGER ENCLOSED 27.6V 4.3A
GC30U-11P1J
GC30U-11P1J
BATT CHARGER DESKTOP 7.2V 3A
PB-120P-54C
PB-120P-54C