GC30E-11P1J
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER DESKTOP 7.2V 3A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
GC30E-11P1J PDF
Type Description
Series:GC30E
Package:Box
Part Status:Active
Type:Desktop
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:-
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:7.2V
Charge Current - Max:3A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 264VAC
Power - Max:21.6W
Size / Dimension:4.23" L x 2.64" W x 1.42" H (107.5mm x 67.0mm x 36.0mm)
Mounting Type:Desktop
Termination Style:2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm Female
Features:LED Indicator
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GV-5-MOD-PB MPPT
GV-5-MOD-PB MPPT
GENASUN 5A SOLAR MPPT LEAD-ACID