TPDIN-SC48-20
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER SOLAR 48V 20A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
TPDIN-SC48-20 PDF
Type Description
Series:TPDIN®
Package:Box
Part Status:Active
Type:Solar Charger
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:48V
Number of Cells:7
Voltage - Nominal:48V
Charge Current - Max:20A
Charge Time:-
Voltage - Input:56 ~ 100V
Power - Max:200W
Size / Dimension:5.90" L x 4.40" W x 5.40" H (149.86mm x 111.76mm x 137.16mm)