RCB-1600-48
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 57.6V 27.5A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
RCB-1600-48 PDF
Type Description
Series:RCB-1600
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:48V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:57.6V
Charge Current - Max:27.5A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max:1584W
Size / Dimension:11.81" L x 3.35" W x 1.61" H (300.0mm x 85.0mm x 41.0mm)