TP-SC48-60-MPPT
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER SOLAR 60A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
TP-SC48-60-MPPT PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Solar Charger
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:12V/24V/36V/48V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:-
Charge Current - Max:60A
Charge Time:-
Voltage - Input:150V
Power - Max:800W, 1600W, 2400W, 3200W
Size / Dimension:11.00" L x 8.00" W x 3.70" H (279.40mm x 203.20mm x 93.98mm)