RCB-1600-24
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 28.8V 55A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
RCB-1600-24 PDF
Type Description
Series:RCB-1600
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:28.8V
Charge Current - Max:55A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max:1584W
Size / Dimension:11.81" L x 3.35" W x 1.61" H (300.0mm x 85.0mm x 41.0mm)