LWN1240-6EM1G
Manufacturer
Power-One (Bel Power Solutions)
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 27.3V 8.4A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
LWN1240-6EM1G PDF
Type Description
Series:Melcher W
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:27.3V
Charge Current - Max:8.4A
Charge Time:-
Voltage - Input:85 ~ 264VAC
Power - Max:230W
Size / Dimension:4.47" L x 4.06" W x 5.43" H (113.60mm x 103.00mm x 138.00mm)