PCCG-SLA12V300
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BATT CHG WALL MOUNT 14.5V 300MA
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
PCCG-SLA12V300 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:Wall Mount
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:12V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:14.5V
Charge Current - Max:300mA
Charge Time:-
Voltage - Input:110 ~ 240VAC
Power - Max:-
Size / Dimension:2.79" L x 1.57" W x 1.12" H (70.8mm x 40.0mm x 28.5mm)