PB-360P-12
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 14.4V 24.3A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
PB-360P-12 PDF
Type Description
Series:PB-360
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:12V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:14.4V
Charge Current - Max:24.3A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 132VAC, 180 ~ 264VAC
Power - Max:360W
Size / Dimension:9.96" L x 5.31" W x 1.91" H (253.0mm x 135.0mm x 48.5mm)