PA-120P-54C
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 55.2V 2.2A
Catalog
Battery Chargers
DataSheet
PA-120P-54C PDF
Type Description
Series:PA-120
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:54V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:55.2V
Charge Current - Max:2.2A
Charge Time:-
Voltage - Input:88 ~ 132VAC, 176 ~ 264VAC
Power - Max:121.44W
Size / Dimension:7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
Mounting Type:Desktop
Termination Style:DIN, 3 Pin