TP-SC24-40-MPPT
Description
BATT CHARGER SOLAR 12V/24V 20A
DataSheet
TP-SC24-40-MPPT PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Solar Charger
Battery Chemistry:Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:12V/24V
Number of Cells:1
Voltage - Nominal:12V, 24V
Charge Current - Max:20A
Charge Time:-
Voltage - Input:90 ~ 110V
Power - Max:550W, 1.1kW
Size / Dimension:9.40" L x 6.80" W x 2.90" H (238.76mm x 172.72mm x 73.66mm)