BHX1-2450-PC
Manufacturer
MPD (Memory Protection Devices)
VIGOR # :
Description
BATTERY RETAINER COIN PC PIN
Catalog
Battery Holders, Clips, Contacts
DataSheet
BHX1-2450-PC PDF
Type Description
Series:Gliders
Package:Bag
Part Status:Active
Battery Type, Function:Coin Cell, Retainer
Style:Retainer
Battery Cell Size:Coin, 24.5mm
Number of Cells:1
Battery Series:2450
Mounting Type:PCB, Through Hole
Termination Style:PC Pin
Features:-
Height Above Board:0.213" (5.40mm)
Operating Temperature:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1130
SM BATTERY HOLDER, 18650
1063
BATT HLDR COIN 20MM 1/2 CELL SMD
BC3AAASF
BC3AAASF
BATT HOLDER AAA 3 CELL 9V SNAP
BHX1-2450-PC
BHX1-2450-PC
BATTERY RETAINER COIN PC PIN
0034.3115.PT
0034.3115.PT
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
SM6S22ATHE3/I
SM6S22ATHE3/I
TVS DIODE 22V 35.5V DO218AC
CONN HDR DIP SOLDER 52POS TIN