L74A26-2-1-2W
Manufacturer
Dantona Industries, Inc.
VIGOR # :
Description
ICR18650 7.4V 2600MAH W/WIRE
Catalog
Battery Packs
DataSheet
L74A26-2-1-2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Lithium-Ion
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:18650
Number of Cells:2
Voltage - Rated:7.4 V
Capacity:2.6Ah
Structure:Side to Side, 1 Row x 2 Cells
Termination Style:Wire Leads with Connector
Size / Dimension:1.40" L x 0.70" W x 2.70" H (35.6mm x 17.8mm x 68.6mm)