N-700AACF5
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
BATTERY PACK NICAD 6V AA
Catalog
Battery Packs
DataSheet
N-700AACF5 PDF
Type Description
Series:Cadnica
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Nickel Cadmium
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:AA
Number of Cells:5
Voltage - Rated:6 V
Capacity:700mAh
Structure:Side to Side, 1 Row x 5 Cells
Termination Style:Solder Tab
Size / Dimension:2.76" L x 0.55" W x 1.96" H (70.0mm x 14.0mm x 49.8mm)