ZB2.4V1X2SBSAA
Manufacturer
ZEUS Battery Products
VIGOR # :
Description
BATTERY PACK NICD 2.4V AA
Catalog
Battery Packs
DataSheet
ZB2.4V1X2SBSAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Battery Chemistry:Nickel Cadmium
Rechargeability:Yes
Battery Cell Size:AA
Number of Cells:2
Voltage - Rated:2.4 V
Capacity:700mAh
Structure:Side to Side, 1 Row x 2 Cells
Termination Style:-
Size / Dimension:1.97" L x 1.18" W x 0.55" H (50.0mm x 30.0mm x 14.0mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LR6 G6/BF3
LR6 G6/BF3
BATTERY PACK ALKALINE 4.5V AA