R191-170-000
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
BOX ALUM BEIGE 7.87"L X 6.69"W
Catalog
Boxes
DataSheet
R191-170-000 PDF
Type Description
Series:R191
Package:Box
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:7.874" L x 6.693" W (200.00mm x 170.00mm)
Height:3.543" (90.00mm)
Area (L x W):52.7in² (340cm²)
Design:Cover Included
Material:Metal, Aluminum
Color:Gray
Thickness:0.079" (2.01mm)
Features:PCB Supports, Watertight
Ratings:IP67, NEMA 4X
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
251W,GY
251W,GY