BC-AL-101008
Manufacturer
IndustrialeMart
VIGOR # :
Description
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 3.94"W
Catalog
Boxes
DataSheet
BC-AL-101008 PDF
Type Description
Series:AE
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:3.937" L x 3.937" W (100.00mm x 100.00mm)
Height:3.189" (81.00mm)
Area (L x W):15.5in² (100cm²)
Design:Lift-Off Screw Cover
Material:Metal, Aluminum
Color:Gray
Thickness:-
Features:Sealing Gasket
Ratings:IP66, IP67, NEMA 4X,6
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
WM022RI,BK
WM022RI,BK
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W
1599BGY
1599BGY
BOX ABS GRAY 5.12"L X 2.56"W
CR632 PLAIN
CR632 PLAIN
CHASSIS ALUM 6.25"L X 3.5"W
BC-AL-101008
BC-AL-101008
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 3.94"W
AH664
AH664
HEARTLAND 6 X 6 X 4 INCHES AH664
CONN HDR STRIP SOLDER 7POS GOLD