R100-100-000
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
BOX ALUM BEIGE 3.94"L X 3.94"W
Catalog
Boxes
DataSheet
R100-100-000 PDF
Type Description
Series:R100
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:3.937" L x 3.937" W (100.00mm x 100.00mm)
Height:3.150" (80.00mm)
Area (L x W):15.5in² (100cm²)
Design:Split Sides
Material:Metal, Aluminum
Color:Beige
Thickness:-
Features:PCB Supports, Watertight
Ratings:DIN 40050, IP66, NEMA 4X
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AN-2801-A
AN-2801-A
BOX ALUM NATURAL 2.52"L X 2.27"W
1550WC
1550WC
BOX ALUM UNPAINTED 4.53"LX3.54"W
JB - FT20
JB - FT20
JUNCTION BOX PLSTC 6.3"LX3.15"W
16015
3M(TM) PPS(TM) ADAPTER CONVERTS
TLXURON485
TLXURON485
485 LONG NOSE PLIER
R100-100-000
R100-100-000
BOX ALUM BEIGE 3.94"L X 3.94"W
TDL 2-0522
TDL 2-0522
DC DC CONVERTER +/-12V 2W