FR80804HPL
Manufacturer
Attabox
VIGOR # :
Description
FREEDOM 8 X 8 X 4 INCHES FR80804
Catalog
Boxes
DataSheet
FR80804HPL PDF
Type Description
Series:Freedom™
Package:Box
Part Status:Active
Container Type:Enclosure
Size / Dimension:8.990" L x 8.990" W (228.35mm x 228.35mm)
Height:4.560" (115.82mm)
Area (L x W):80.8in² (521cm²)
Design:Cover Included
Material:Fiberglass/Polyester
Color:Gray
Thickness:0.125" (3.18mm)
Features:Hinged, Lockable Pull Latches
Ratings:IP66, NEMA 1, 3, 3S, 4X, 12, 13
Material Flammability Rating:UL94 5V