1455CF801BK
Description
EXTRUDED ALUMINUM ENCLOSURE W/ I
DataSheet
1455CF801BK PDF
Type Description
Series:1455F
Container Type:Box
Size / Dimension:3.150" L x 2.913" W (80.01mm x 73.99mm)
Height:0.906" (23.01mm)
Area (L x W):9.16in² (59.1cm²)
Design:End Panel(s)
Material:Metal, Aluminum
Color:Black
Thickness:0.059" (1.50mm)
Features:-
Ratings:-
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
Q1PBPCD
Q1PBPCD
BOX PLASTIC GRAY 3.23"L X 3.15"W
1557DGY
1557DGY
ABS NEMA WALL MNT ENCL GY
WM032I,AL
WM032I,AL
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W
ES3DPX
ES3DPX
DIODE GEN PURP 200V 3A CFP5