1555J2F17GY
Description
BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X 3.57"W
Catalog
Boxes
DataSheet
1555J2F17GY PDF
Type Description
Series:1555F
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:6.297" L x 3.574" W (159.94mm x 90.78mm)
Height:1.465" (37.21mm)
Area (L x W):22.4in² (145cm²)
Design:Cover Included
Material:Plastic, Polycarbonate
Color:Gray
Thickness:0.157" (4.00mm)
Features:Mounting Flange, PCB Supports, Watertight
Ratings:IP67, NEMA 4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:UL94 5VA, UL94 V-0
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BC-CTS-121210
BC-CTS-121210
BOX PC CLEAR 4.92"L X 4.92"W
1457N1602
1457N1602
BOX ALUM NATURAL 6.81"LX4.25"W
PB-1562
PB-1562
BOX ABS BLACK 0.95"L X 0.95"W
1555J2F17GY
1555J2F17GY
47982
TWEEZER FLAT BLUNT 35A 4.72"