1418N4S16C10
Description
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 16"W
DataSheet
1418N4S16C10 PDF
Container Type:Box
Size / Dimension:20.000" L x 16.000" W (508.00mm x 406.40mm)
Height:10.000" (254.00mm)
Area (L x W):320in² (2065cm²)
Design:Hinged Door, Lid
Material:Metal, Stainless Steel
Color:Natural
Thickness:14 Gauge
Features:Interior Panels, Mounting Flange
Ratings:IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
UL PC 125/100 LT
UL PC 125/100 LT
5X3X5 CLEAR COVER BOX
BOX ALUM UNPAINTED 22.05"LX6.3"W