1596B102
Manufacturer
Hammond Manufacturing
VIGOR # :
Description
BOX ABS BLACK 1.18"L X 0.79"W
Catalog
Boxes
DataSheet
1596B102 PDF
Type Description
Series:1596
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box, Potting
Size / Dimension:1.180" L x 0.790" W (29.97mm x 20.07mm)
Height:0.590" (14.99mm)
Area (L x W):0.93in² (6.0cm²)
Design:Open End(s)
Material:Plastic, ABS
Color:Black
Thickness:0.040" (1.02mm)