BC-CGP-172711
Manufacturer
IndustrialeMart
VIGOR # :
Description
BOX PC GRAY 10.63"L X 6.69"W
Catalog
Boxes
DataSheet
BC-CGP-172711 PDF
Type Description
Series:P
Package:Bulk
Part Status:Active
Container Type:Box
Size / Dimension:10.630" L x 6.693" W (270.00mm x 170.00mm)
Height:4.331" (110.00mm)
Area (L x W):71.1in² (459cm²)
Design:Hinged Door, Stainless Steel Latch
Material:Plastic, Polycarbonate/Fiberglass
Color:Light Gray
Thickness:0.126" (3.20mm)
Features:Flame Retardant, Hinged, Latches, Lockable, Sealing Gasket
Ratings:IP66, IP67, NEMA 4X,6, UL 508A