1447SJ10
Description
BOX STEEL GRAY 42"L X 37.38"W
DataSheet
1447SJ10 PDF
Type Description
Series:1447S
Container Type:Box
Size / Dimension:42.000" L x 37.380" W (1066.80mm x 949.45mm)
Height:10.000" (254.00mm)
Area (L x W):1570in² (1.013 m²)
Design:Hinged Door, Lid
Material:Metal, Steel
Color:Gray
Thickness:14 Gauge
Features:Interior Panels
Ratings:IP54, JIC EGP-1-1967, NEMA 12,13, UL-508
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BOS 600
BOS 600
BOX ABS BLACK 6.77"L X 3.03"W
A10086SC
A10086SC
JUNCTION BOX STEEL 10"L X 8"W
1411U
1411U
BOX ALUM GRAY 9.99"L X 6.01"W
A-1.8432-18
A-1.8432-18
CRYSTAL 1.8432MHZ 18PF TH