1551USB3CLR
Description
BOX ABS TRAN/CLR 2.56"L X 1.18"W
DataSheet
1551USB3CLR PDF
Container Type:Box
Size / Dimension:2.559" L x 1.181" W (65.00mm x 30.00mm)
Height:0.610" (15.50mm)
Area (L x W):3.02in² (19.5cm²)
Design:Hand Held, Split Sides
Material:Plastic, ABS
Color:Translucent - Clear
Thickness:0.067" (1.70mm)
Features:PCB Supports
Ratings:IP54
Material Flammability Rating:UL94 HB
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1550WA
1550WA
BOX ALUM UNPAINTED 3.5"LX1.38"W