BC-AL-162609
Description
BOX ALUM GRAY 10.24"L X 6.30"W
DataSheet
BC-AL-162609 PDF
Container Type:Box
Size / Dimension:10.236" L x 6.299" W (260.00mm x 160.00mm)
Height:3.543" (90.00mm)
Area (L x W):64.5in² (416cm²)
Design:Lift-Off Screw Cover
Material:Metal, Aluminum
Color:Gray
Thickness:-
Features:Sealing Gasket
Ratings:IP66, IP67, NEMA 4X,6
Material Flammability Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BOS 912
BOS 912
BOX ABS GRAY 8.82"L X 4.17"W
EM 212 F
EM 212 F
BOX PLASTIC GRAY 3.94"L X 3.94"W
RP1130
RP1130
BOX PLSTC OFF WHT 4.94"LX3.36"W